Şakayık Çiçeği

Şakayık çiçeği baharın habercisi kokusuyla insanın başını döndüren ve katmerli yapısıyla üst dondurmayı andıran çok nadide bir çiçektir. Bu çiçek saksıda yetiştirilebilmesinin yanında, ticari olarak kesme çiçek olarak ta çok talep gören bir türdür. Peki bu şakayık çiçeği nerede ve nasıl yetişir?

ŞAKAYIK ÇİÇEĞİ NASIL YETİŞİR?

Şakayık çiçekleri baharın gelmesiyle birlikte havanın ısınmasıyla olgunlaşmaya başlar. Bu çiçek türleri nemli havayı severler yetiştirildiği yerler genelde çiçek seralarıdır. Zor yetişen bir tür olduğu için tavsiye biraz meşakkatli dir. Çiçekler kök olarak dikilip sene kökten doğru büyümesi beklenir senenin sadece 3 ayı kesime elverişli olurlar. Nemli havayı seven bu bitkiler çok sıcak havayı da sevmezler. Güneşin dik açıyla geldiği seralara gölgeleme çalışması yapılmalıdır. aksi taktirde dış yapraklarında yanıklar ortaya çıkabilir. Şakayıklar yüksek rakımlı büyülendi raf ömrü daha uzun olabilir. Tabi bunun yanında ekildiği toprağın belirli mineraller le de sürekli olarak beslenip gübreleme çalışmasının iyi yapıldığına ve toprağın ph değerlerinin bu bitki için uygun olmasına dikkat etmeli.

Şakayık Çiçeği Hangi Mevsimde Açar?

Şakayık çiçekleri kış bittikten sonra bahar aylarının başında nisan sonunda açmaya başlarsa evinizde saksıda şakayık çiçeğiniz varsa o açmaya başladığı zaman baharın dönüşün anlayabilirsiniz. Bu çiçekler gösterdiğiniz ilgiye göre 2 3 ay kadar evinizi dekor edebilir.

ŞAKAYIK ÇİÇEKLERİ HAKKINDA 

Şakayık çiçekleri Avrupa ve Rusya da çok fazla kullanım genel kullanım alanları düğünlerde ve lüks otellerde kullanılır. Bloggerların son fotoğrafını çekmek için seferber olduğu bu çiçeğin adı yurtdışında (şakayık) (şakayık) olarak geçmektedir. Türkiye den son sebebi çok fazla ihraç edilen çiçek gün geçtikçe ekonomik olarak ta değerlenmektedir. Peon (пион букет) buketi genelde gelin eli buketi olarak kullanılır. Beyaz pion lar düğünlerde gerçekten gelinin elinde göz alıcı bir duruşa sahiptirler. Türkiye de genelde pembe ve beyaz rengi sıkılan renkler olabilir.

ŞAKAYIKLAR NEDEN SOLAR?

Şakayıklar doldurmak için solarlar ile birlikte soğuk havaları pek sevmedikleri. Ama saksıda şakayık yetiştirmek endişelenmeyin onun sene bir önceki seneye göre daha canlı ve sağlam olarak tekrar doğarlar.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Antalya Uçan Balon

Antalya Uçan Balon nerede ve nasıl alabilirim? Öncelikle uçan balon yani helyum gazlı balonlar her zaman parti ve organizasyonlarda insanların dikkatini çekmiştir. Özellikle çocuklar için vazgeçilmez

Şebboy

Şebboy bitkisi, turpgiller familyasının en mis kokulu üyelerinden biri. Dünya üzerinde 3500’den fazla türü bulunan şebboy, ülkemizde de bolca yetiştiriliyor ve sadece ülkemizde 500’ün üzerinde

Marginata Çiçeği

Marginata çiçeği anavatanı Madagaskar’dır. Kuşkonmazgiller familyasının Dracaena türüdür. Marginata çiçeği bordo, koyu mor, kızıl, düz yeşil, ortası yeşil kenarları kızıl renkli olmak üzere birçok çeşidi vardır.