Para Ağacı (Pachira)

Latince ismi “Crassula Ovata” olan Para Ağacı sadece ülkemizde değil dünyanın pek çok yerinde saksı çiçeği olarak yetiştirilen bir bitkidir. Ülkemiz dışında “Pachira” ismiyle de tanınan bu bitki ” Para Ağacı, Para Çiçeği, Para Bitkisi, Şans Çiçeği, Yeşim Çiçeği, Bereket Ağacı” olarak da isimlendirilebilmektedir. Feng Shui felsefesinde Pachira bitkisinin şans ve para getirdiğine inanılmaktadır. İşte Para Ağacı’nın ismi de bu inanışa dayanmaktadır. Ebegümecigiller familyasına ait bir tür olan bu bitkinin anavatanı Amerika kıtasıdır.

Para Ağacı sıcak ortamları seven bir bitkidir. Yani güneş ışıklarını yadırgamaz. Bu yüzden Para Ağacı güneş gören bir yerde konumlanmalıdır. Bu konumlandırma sırasında dikkat edilmesi gerek şey; çiçeğiniz güneşi ve sıcağı ne kadar severse sevsin özellikle sıcak mevsimlerde direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamasıdır. Direkt alacağı güneş ışığı sıcak mevsimlerde bitkinize zarar verecektir. Bu yüzden Para Ağacı’nı konumlandırmak için en müsait yer güneş gören bir pencerenin arkası, tül bir perdenin gerisidir. Bu konumda çiçeğiniz güneş ışıklarını direkt almayacağı için zarar görmeyecek ama ihtiyacı olan ışınları da elde etmiş olacaktır. Bitkimiz aydınlık ortamlardan hoşlanan bir yapıya sahiptir. Bu sebepten konumlandırıldığı yerin aydınlık, en azından yarı aydınlık olmasına dikkat etmek gerekir. Para Ağacı için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da bitkinizi rüzgara maruz bırakmamak olmalıdır. Çünkü özellikle kışın maruz kalacağı sert rüzgar bitkinizi olumsuz olarak etkileyecektir.

PARA AĞACI NASIL SULANMALIDIR?

Para Ağacı su ihtiyacı çok fazla olan bir çiçek değildir. Yaz dönemlerinde haftada iki, soğuk dönemlerde ise haftada bir kez sulamanız bu bitki için yeterli olacaktır. Bitkinizi sulamadan önce ilk yapmanız gereken toprağı kontrol etmektir. Çünkü toprağı kontrol etmeden çiçeğe su vermek büyük bir yanlışlığa sebebiyet verebilmektedir. Eğer havaların çok sıcak olduğu yaz döneminde iseniz bitkinize toprağın tamamen kurumasını beklemeden su vermeniz gerekirken, kış aylarında toprağın tamamen kurumasını beklemeniz şarttır.

Belek Çiçekçilik ve Bukalemun Flowers olarak şehrin her noktasına özenli bir şekilde çiçek servisimiz vardır. Çiçek çeşitliliği olarak maksimum düzeyde ürün yelpazesine sahiptir. Yaz dönemlerinde özellikle turizm ağırlıklı çalışan firmamız genel olarak tüm herkese hitap etmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Şakayık Çiçeği

Şakayık çiçeği baharın habercisi kokusuyla insanın başını döndüren ve katmerli yapısıyla üst dondurmayı andıran çok nadide bir çiçektir. Bu çiçek saksıda yetiştirilebilmesinin yanında, ticari olarak kesme çiçek

Dracaena Marginata

Anavatanı Madagaskar olan Dracaena Marginata bitkisi nem ve ısıya dayanıklı olan bir iç mekan bitkisidir. Dolaylı güneş ışığından yararlanırsa yapraklarının yeşilliğini korur. İlkbahar ve yaz boyunca