Bonsai

Kelime anlamı olarak “bon” tabak ya da tepsi, “sai” ağaç ya da bitki anlamına gelmekte olup “Bonsai” tabakta yetişen ağaç demektir. Çeşitli teknikler kullanılarak saksıda yaşamaya uyumlandırılmış minyatür ağaçlar olarak da tanımlayabiliriz. Doğal ortamlarında bulunan ağaçlardan genetik olarak her hangi bir farkları yoktur.  Her tür ağaç, çeşitli işlemlerden geçirilip farklı teknikler uygulanarak birer bonsai elde edilebilir. 

Ağaçların doğal ortamları dışında insanların yaşam alanlarına eşlik etmesi ilk kez Çin’de uygulanmış olup 6.yy’da Budist Rahipler tarafından Japonya’ya getirilmiştir. Günümüzde bonsainin sadece minyatür ağaç yetiştiriciliği değil bir sanat formu olarak da gelişmesinde yine Japon bonsai sanaçılarının etkisi bulunmaktadır. Oldukça uzun ömürlü ve dayanıklı bitkilerdir. İnsan ömrüne nazaran daha uzun yaşadıkları için Uzakdoğu’da nesilden nesile miras olarak hala bırakılmaktadır. İnsan ile doğa arasındaki uyumun bir yansıma olarak da anabileceğimiz bonsai, şekillenip büyüdükçe sahibinin de ruhunun ağaçla birlikte biçimlendiğine inanılan ve tüm bu süreçte sabır ve sevgi isteyen bir uğraştır. Ağacımızın istediğimiz forma girmesi uzun zaman alıyor olsa da bonsai sever sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

BONSAİ SULAMA NASIL YAPILIR?

Bonsai bakımı ile ilgili en önemli nokta sulamadır. Sulamadaki en önemli husus da bonsaimizin toprağının sürekli nemli kalmasını sağlıyor olmamızdır. Burada bir periyoda bağlı kalmaksızın toprağını elimizde kontrol ederek su  ihtiyacını tespit etmek esastır. Sulama yaparken yağmurlama yöntemi uygulamak gerek yapraklar, gerek gövde ve gerekse de toprak için en sağlıklı sulama şeklidir.

Antalya Flowers ve Belek Florist olarak şehrin her noktasına özenli bir şekilde çiçek servisimiz vardır. Çiçek çeşitliliği olarak maksimum düzeyde ürün yelpazesine sahiptir. Yaz dönemlerinde özellikle turizm ağırlıklı çalışan firmamız genel olarak tüm herkese hitap etmektedir.

Ne düşünüyorsun?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Yazılar

Lale

Tulipa: Zambakgiller (Liliaceae) familyasından Tulipa cinsini oluşturan güzel çiçekleri ile süs bitkisi olarak yetiştirilen, soğanlı, çok yıllık ve otsu bitki türlerinin ortak adıdır.Gökkuşağının tüm renklerini içinde

Marginata Çiçeği

Marginata çiçeği anavatanı Madagaskar’dır. Kuşkonmazgiller familyasının Dracaena türüdür. Marginata çiçeği bordo, koyu mor, kızıl, düz yeşil, ortası yeşil kenarları kızıl renkli olmak üzere birçok çeşidi vardır.

Guzmanya Çiçeği

Guzmania Lingulata tropikal ve subtropikal bölgelerde yetişirler. Sukulentlere de benzeyen Guzmanya çiçeği ismini İspanyol eczacı ve doğa bilimcisi Anastasio Guzmandan almıştır. Guzmanya çiçeği bolluk ve